.

.
Topics :

Label 7

moto
Obsługiwane przez usługę Blogger.

Latest Post

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą kolei. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą kolei. Pokaż wszystkie posty

Polskim Pendolino pojedziemy już w grudniu! Gdzie i za ile?

Written By Anna Lesack on środa, 10 lipca 2013 | 00:56



Szybkie pociągi Pendolino, które rozpoczną regularne kursy po Polsce w grudniu 2014 r. mają być przystępne cenowo. Choć dzięki nim PKP Intercity chce stworzyć nową kategorię pociągów Express InterCity Premium, to nie mają to być połączenia dostępne jedynie dla bogatych pasażerów. Najwięcej szybkich pociągów połączy Warszawę z Krakowem i Gdynią.











Ceny będą dopasowane do możliwości finansowych różnych grup społecznych, dla biznesu, dla rodzin z dziećmi, dla studentów. Będą obowiązywały wszystkie ulgi. Cena biletu będzie uzależniona od terminu zakupu biletu, od pory podróżowania i oczywiście od frekwencji w danym pociągu. Generalnie, ceny biletów mają wynosić nie więcej niż 200 zł.





– Naszym celem jest, żeby te pociągi jeździły z jak największą liczbą pasażerów, a każdy pociąg oferuje 402 miejsca – zapowiada w rozmowie z Agencją Informacyjną Newseria Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity.





Każdy skład Pendolino będzie się składał z siedmiu członów i będzie miał 57 miejsc w pierwszej klasie i 345 w drugiej. W pociągach będzie bezprzewodowy internet oraz gniazdka elektryczne przy każdym fotelu.





Polski przewoźnik zamówił 20 pociągów EMU250 Nuovo Pendolino produkowanych we Włoszech przez francuski koncern Alstom. Już w sierpniu pierwszy skład przyjedzie do Polski na testy, ale regularne połączenia będą obsługiwane dopiero od grudnia 2014 r. PKP Intercity chce wprowadzić Pendolino na polskie tory wraz z zimową zmianą rozkładu jazdy.





Szybkie pociągi będą jeździć na trasach z Warszawy do Gdyni, Krakowa, Katowic i Wrocławia.





– Do Gdyni z Warszawy będziemy mieli 10 par połączeń, do Krakowa – 15. Do Katowic będzie tylko pięć par, ponieważ przez Katowice jeżdżą pociągi międzynarodowe. Do Wrocławia będą trzy pary pociągów. Dodatkowo jeszcze planujemy jazdy do Rzeszowa, Bielska Białej i Gliwic – wylicza Malinowski.









Dzięki Pendolino znacznie skróci się czas podróży. Przejazd z Warszawy do Krakowa i Katowic ma trwać 2 godziny i 15 minut. W pierwszym roku użytkowania pociągów przez PKP Intercity podróż ze stolicy do Gdańska potrwa około 2 godzin i 40 minut. Pozwoli to na skrócenie czasu przejazdu ze Śląska i Małopolski nad morze do nieco ponad 5 godzin. W obecnym rozkładzie najszybsze bezpośrednie pociągi pokonują te trasy w niemal 9 godzin.





Malinowski podkreśla, że krótsze przejazdy będą możliwe nie tylko dzięki nowym pociągom, ale i zmodernizowanej infrastrukturze. Linie kolejowe z Warszawy na południe, przede wszystkim łącząca Grodzisk Mazowiecki z Zawierciem Centralna Magistrala Kolejowa, są już przystosowane do prędkości 200 km/h, z jaką będą poruszać się Pendolino.





– Już od jakiegoś czasu wykonujemy jazdy testowe z prędkością 200 km/h i na tej linii z taką prędkością w grudniu pojedziemy. Linia na północ od Warszawy jest również przygotowana na prędkość większą niż 160 km/h, przy czym w pierwszym roku będziemy jeździć z prędkością 160 km/h – mówi Malinowski.





Ograniczenie prędkości na linii kolejowej numer 9 prowadzącej z Warszawy do Gdańska wynika m.in. z tego, że nie został tam jeszcze do końca wdrożony ERTMS, czyli Europejski System Zarządzania Ruchem Kolejowym. W miarę oddawania do użytku tego systemu prędkość pociągów będzie wzrastała.





PKP Intercity wyda na sam zakup Pendolino 400 mln euro. /Newseria/
















Jak powstaje polskie Pendolino dla PKP Intercity

Written By Anna Lesack on niedziela, 30 czerwca 2013 | 10:45



W zakładach Alstom w Savigliano koło Turynu odbywa się produkcja pociągów Pendolino dla PKP Intercity. W poniedziałek, 17 czerwca 2013 r., rozpoczęły się, z udziałem przedstawicieli spółki PKP Intercity, kontrole i testy statyczne przed wysyłką do Polski pierwszego zmontowanego w pełni składu.











Fot. PTWP (Piotr Stefaniak)















Czeski Leo Express na polskich torach? Ma być wygodniej i taniej

Written By Anna Lesack on środa, 12 czerwca 2013 | 02:42



Czeski prywatny przewoźnik chce wjechać na polskie tory. Czeka nas wygodne i tanie podróżowanie? 



 








Leo Express chce jeździć na liniach Warszawa – Poznań – Szczecin, Warszawa – Kraków i Warszawa – Katowice – Gliwice. Przewoźnik złożył wnioski u zarządcy polskiej infrastruktury kolejowej o przydzielenie tych tras razem z polskim partnerem - firmą Dolnośląskie Linie Autobusowe (DLA). Mieliby oni zacząć wozić pasażerów do wejścia w życie rozkładu jazdy 2013/2014, czyli tego, który zacznie obowiązywać w drugą niedzielę grudnia br. Strategia Leo Express wobec Polski zakłada zaoferowanie pakietu biletów za połowę stawki PKP Intercity.Dodatkową zaletą będzie wysoki standard pociągów. Pasażerowie będą w nich mieli bezpłatny dostęp do internetu i wzorowanego na transporcie lotniczym pokładowego systemu rozrywki (filmów, muzyki i gier). 




- To standard wyższy od całego obecnego taboru PKP IC i porównywalny z Pendolino, które zacznie kursować w Polsce w 2014 r. Nawet jeśli np. na trasie do Katowic Pendolino PKP IC będzie o pięć minut szybszy od Flirtu spółki Leo Express, Czesi mogą wygrać ceną - przewiduje na łamach "DGP" Wojciech Śmiech z „Rynku Kolejowego”. 



Kiedy więc czeka nas rewolucja? Czeski przewoźnik nie złożył jeszcze wszystkich dokumentów, niezbędnych do uzyskania zezwolenia na wjazd na polskie tory. Przez to może mieć problem z uzyskaniem pozwoleń potrzebnych do wożenia pasażerów w naszym kraju.


















 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. 2 - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website Published by Mas Template
Proudly powered by Blogger