.

.
Topics :

Label 7

moto
Obsługiwane przez usługę Blogger.

Latest Post

Pokazywanie postów oznaczonych etykietą recycling. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą recycling. Pokaż wszystkie posty

Jak segregować odpady [Infografika]

Written By Anna Lesack on czwartek, 25 lipca 2013 | 01:48

Jak segregować śmieci? Gdzie wyrzucić opakowanie po mleku? Jakie śmieci wrzucać do pojemnika w danym kolorze? Nasza Infografika podpowie jak segregować śmieci. Zobacz, które śmieci wrzucić, do jakiego pojemnika.





Pojemnik w kolorze żółtym



Tu wrzucamy PLASTIK

– butelki po napojach

– butelki po środkach czystości

– plastikowe zakrętki od butelek

– plastikowe torebki i reklamówki

– plastikowe pojemniki po żywności



NIE wrzucamy:

– plastikowych butelek i pojemników z ich zawartością (każdy pojemnik powinien być pusty i czysty)

– pojemników po substancjach tłustych (olejach, smarach)

– opakowań po lakach

– zabawek

– opakowań styropianowych

– pojemników po wyrobach garmażeryjnych



Pojemnik w kolorze niebieskim



Tu wrzucamy PAPIER

– gazety i czasopisma

– książki w miękkich okładkach (lub bez okładek)

– papierowe torby po zakupach

– kartonowe i papierowe pudełka



NIE wrzucamy:

– brudnego i tłustego papieru

– papieru z folią

– papieru termicznego i faksowego

– kartonów po mleku

– pieluch

– artykułów higienicznych

– worków po materiałach budowlanych

– tapet



Pojemnik w kolorze zielonym



Tu wrzucamy SZKŁO

– szklane butelki i słoiki po napojach i jedzeniu (czyste)

– butelki po napojach alkoholowych

– szklane opakowania po kosmetykach



NIE wrzucamy:

– szkła stołowego

– starych naczyń z fajansu, porcelany i ceramiki

– luster

– szkła okiennego

– żarówek

– szkła żaroodpornego

– doniczek

– szklanych elementów lamp, telewizorów



Pojemnik w kolorze czerwonym



Tu wrzucamy METALE

– puszki po napojach i konserwach

– drobny złom żelazny i metale kolorowe

– kapsle



NIE wrzucamy:

– opakowań po aerozolach

– puszek po farbach

– baterii



Pojemnik w kolorze brązowym



Tu wrzucamy BIOODPADY

– obierki i resztki warzyw i owoców

– fusy oraz torebki po kawie i herbacie

– skorupki jajek

– łupiny orzechów

– resztki jedzenia roślinnego

– cięte kwiaty cięte i doniczkowe

– ścięta trawę

– liście

– gałęzie drzew i krzewów



NIE wrzucamy:

– resztek jedzenia pochodzenie, nie roślinnego

– resztek mięsa i kości

– odchodów zwierzęcych

– popiołu pieca i kominka

– papierosów (niedopałków i tytoniu)

– roślin zaatakowanych chorobami

– żwirku z kocich kuwet oraz zanieczyszczonych trocin

– pełnych worków z odkurzacza



PAMIĘTAJ!

* Każde opakowanie które chcemy wyrzucić powinno być czyste i zgniecione przed wrzuceniem do pojemnika

* Jeśli wyrzucasz spięte kartki papieru – usuń zszywki

* Szklane opakowania powinny być wyrzucane w całości (nie stłuczone). Gmina może postawić dwa pojemniki na szkło białe i kolorowe – w takim przypadku trzeba będzie dokonać dodatkowej selekcji

* Bioodpady należy wyrzucać bezpośrednio do pojemników, bez używania worków foliowych#end.



Businessman.com radzi: jak segregować odpady w domu?

Written By Anna Lesack on sobota, 6 lipca 2013 | 03:13

Podpowiadamy, jak łatwo, tanio i praktycznie stworzyć własny system segregacji odpadów w domu.



1Dowiedz się, jaki system segregowania odpadów obowiązuje w twojej gminie

Informacje na ten temat powinieneś znaleźć w swoim urzędzie gminy, a także u administratora budynku lub osiedla. Dowiesz się tam, na ile frakcji powinieneś sortować odpady oraz co powinno trafiać do poszczególnych pojemników. Taką instrukcję warto umieścić w widocznym miejscu i skrupulatnie jej przestrzegać



2Sprawdź, których odpadów produkujesz najwięcej

Zrób tygodniowy test. Dzięki niemu będziesz mógł nie tylko dobrać odpowiednią wielkość oraz rodzaj pojemników do poszczególnych typów odpadów, ale również zastanowić się jak ograniczyć ilość śmieci, których produkujesz najwięcej.



3Umieść system do segregowania odpadów, blisko miejsca w którym są one generowane

Najczęściej takim miejscem jest kuchnia (blisko zlewu). Warto więc umieścić tu kilka koszy na produkowane odpady: biodegradowalne, czyli odpadki kuchenne oraz resztki żywności, opakowania z tworzyw sztucznych, szkło czy makulaturę. Dzięki temu segregowanie odpadów będzie mniej czasochłonne i bardziej komfortowe.



4Wybierz odpowiednie pojemniki

Wielkość pojemników powinna być dopasowana do ilości odpadów, które produkujesz - a więc pojemniki na te odpady, których wyrzucasz najwięcej powinny być największe i łatwo dostępne.



Dodatkowo ze względów higienicznych, pojemniki przeznaczone na odpady biodegradowalne i nienadające się do przetworzenia powinny być wyposażone w pokrywki.



Warto też poszczególne kosze odpowiednio opisać, na przykład poprzez umieszczenie naklejek, aby wszyscy domownicy wiedzieli, które odpady gdzie wyrzucać.



5Segregować odpady można wszędzie

Co zrobić, gdy mamy zbyt małą kuchnię lub niewystarczającą ilość miejsca w szafce pod zlewem, aby umieścić kilka pojemników? Być może jesteśmy w stanie opróżnić jakąś inną szafkę i zorganizować w niej system do segregowania.

Odpady suche i czyste takie jak: makulatura, tworzywa sztuczne oraz szkło możesz przechowywać w torbach lub pojemnikach umieszczonych w szafie lub koszach przytwierdzonych do ściany. Rozwiązaniem są także systemy, które możemy postawić na podłodze, umieścić na balkonie, w korytarzu, przedpokoju lub w przypadku domu - w garażu lub pomieszczeniu gospodarczym.



Możesz też zdecydować się tylko na dwa pojemniki na odpady: zmieszane oraz surowce wtórne (papier, tektura, butelki PET, szkło, puszki aluminiowe itp.). W takiej sytuacji surowce wtórne podzielisz na odpowiednie fakcje w trakcie wyrzucania ich do kontenera.



6Zasady segregowania odpadów

Pamiętajmy, że przed wyrzuceniem opakowania należy je odpowiednio oczyścić. Makulatura nie powinna być zatłuszczona i zabrudzona - jeżeli jest zanieczyszczona powinna zostać umieszczona w pojemniku na odpady zmieszane. Czyste i suche odpady są nie tylko dużo bardziej wartościowe, ale przede wszystkim bezzapachowe, więc można je przechowywać w wielu miejscach i nie trzeba ich codziennie wyrzucać do kontenera.



Podczas segregowania odpadów należy oddzielać od siebie elementy wykonane z różnych materiałów - pusty słoik umieszczamy w pojemniku na szkło, a jego wieczko w koszu na tworzywa sztuczne i metal. Powinniśmy także odkręcać nakrętki z butelek PET (warto je osobno gromadzić, gdyż bardzo często fundusze pozyskiwane z ich zbiórki są przekazywane na cele charytatywne), a opakowania zgniatać, aby zajęły jak najmniej miejsca.





Odpady organiczne, takie jak resztki jedzenia, fusy od kawy czy herbaty, ze względów estetycznych i higienicznych należy wyrzucać codziennie. Aby pożytecznie wykorzystać te odpady, warto zakupić lub wybudować kompostownik, mając na uwadze, że do kompostowania nie nadaje się mięso i niektóre owoce cytrusowe. Kompostownik można założyć nie tylko w ogródku, ale także na balkonie, w piwnicy lub garażu.



Odpady niebezpieczne, czyli baterie, świetlówki czy zużyty sprzęt RTV/AGD muszą być wrzucane do specjalnie przygotowanych w tym celu pojemników. W sklepach IKEA możesz bezpłatnie zostawić te odpady. Firma zatroszczy się o to, aby zostały one przekazane podmiotom zajmującym się ich odzyskiem.



7Jeżeli masz wątpliwości, gdzie wyrzucić dane opakowanie, zastosuj zasadę: wiesz na pewno, że to surowiec wtórny - wyrzuć go do surowców wtórnych, nie masz pewności - umieść go w pojemniku na odpady zmieszane. Nic złego się nie stanie, a unikniesz zanieczyszczenia cennych surowców wtórnych.





>> Wybierz odpowiedni kosz do swojego domu

Opłaty śmieciowe: zobacz ile zapłacisz w swoim mieście

Written By Anna Lesack on poniedziałek, 1 lipca 2013 | 08:25



Za wywóz niesegregowanych odpadów zapłacimy nawet dwa razy więcej. Zestawienie cen odpadów z 20 miast z całej Polski. Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej?



 








Uchwalone przez rady gmin stawki opłaty śmieciowej są bardzo zróżnicowane. Tylko w gronie 20 największych miast różnice mogą przekroczyć 100%. We wszystkich gminach opłacalna jest segregacja odpadów. Wyraźnie niższymi stawkami premiuje ją Kraków i Bydgoszcz. Odwrotna sytuacja ma miejsce w Gdańsku, Częstochowie i w okresie przejściowym też w Warszawie.



W największych gminach "opłata śmieciowa" uzależniona jest przeważnie od powierzchni nieruchomości. Nie jest to jednak regułą. W gronie 20 największych miast sporo jest też gmin, które zdecydowały się uzależnić wysokość opłaty od liczby osób mieszkających w danej nieruchomości. Jedynie w Szczecinie kwota uzależniona jest od ilości wody zużytej przez mieszkańców. Gdzie jest najtaniej, a gdzie najdrożej?



Home Broker sprawdził to na dwóch przykładach - dwuosobowej rodziny mieszkającej w budynku wielorodzinnym, w lokalu o powierzchni 60 m kw. (średnia wielkość mieszkania oddanego do użytkowania przez deweloperów w br.) oraz czteroosobowej rodziny mieszkającej w budynku jednorodzinnym o powierzchni 140 m kw. (średnia wielkość nieruchomości oddanej do użytkowania przez osoby fizyczne w br.). Do obliczeń przyjęto także, że jedna osoba zużywa około 4 m3 wody miesięcznie.



Warszawa

2 osoby w bloku (60 m kw) zapłacą miesięcznie za odpady:

-segregowane - 19 zł (po 31.01.2014 -37 zł)

-niesegregowane - 22,80 zł (51,80 zł)

4 osoby w domku jednorodzinnym zapłacą za odpady:

-segregowane - 60 zł (w przyszłym roku 89 zł)

-niesegregowane - 72 zł (124,60 zł)



Kraków

2 osoby w bloku (60 m. kw.) zapłacą za odpady:

posegregowane: 24 zł

niesegregowane: 48 zł

4 osoby w domku jednorodzinnym (140 m.kw)

posegregowane: 62,50 zł

niesegregowane: 92,50 zł



Łódż

2 osoby w bloku (60 m. kw.) zapłacą za odpady:

posegregowane: 25,38 zł

niesegregowane: 33 zł

4 osoby w domku jednorodzinnym (140 m.kw):

posegregowane: 50,76 zł

niesegregowane: 66 zł



Wrocław

2 osoby w bloku (60 m. kw.) zapłacą za odpady:

posegregowane: 38 zł

niesegregowane: 57 zł

4 osoby w domku jednorodzinnym (140 m.kw)

posegregowane: 88 zł

niesegregowane: 13 zł





Poznań

2 osoby bloku (60 m. kw.) zapłacą za odpady: 

posegregowane: 24 zł

niesegregowane: 40 zł

4 osoby domku jednorodzinnym (140 m.kw

posegregowane:  45,60 zł

niesegregowane: 76 zł





Gdańsk


2 osoby bloku (60 m. kw.) zapłacą za odpady: 

posegregowane: 33,60 zł

niesegregowane: 43,20 zł

4 osoby domku jednorodzinnym (140 m.kw

posegregowane: 63,10  zł

niesegregowane: 74,70 zł





Szczecin


2 osoby bloku (60 m. kw.) zapłacą za odpady:

posegregowane: 34,80 zł

niesegregowane: 44,40 zł

4 osoby domku jednorodzinnym (140 m.kw)

posegregowane:  57 zł

niesegregowane: 85 zł





Bydgoszcz


2 osoby bloku (60 m. kw.) zapłacą za odpady: 

posegregowane: 25 zł

niesegregowane: 50 zł

4 osoby domku jednorodzinnym (140 m.kw)  

posegregowane: 50 zł

niesegregowane: 100 zł





Lublin


2 osoby bloku (60 m. kw.) zapłacą za odpady: 

posegregowane: 25 zł

niesegregowane: 33 zł

4 osoby domku jednorodzinnym (140 m.kw

posegregowane: 50 zł

niesegregowane: 69 zł



Katowice

2 osoby bloku (60 m. kw.) zapłacą za odpady: 

posegregowane: 28 zł

niesegregowane: 40 zł

4 osoby domku jednorodzinnym (140 m.kw

posegregowane: 56 zł

niesegregowane: 80 zł





Częstochowa


2 osoby bloku (60 m. kw.) zapłacą za odpady: 

posegregowane: 21 zł

niesegregowane: 25 zł

4 osoby domku jednorodzinnym (140 m.kw)  

posegregowane:  42

niesegregowane: 50 zł



Toruń

2 osoby bloku (60 m. kw.) zapłacą za odpady: 

posegregowane: 23 zł

niesegregowane: 28,75 zł

4 osoby domku jednorodzinnym (140 m.kw

posegregowane: 46 zł

niesegregowane: 57,20 zł



Kielce

2 osoby bloku (60 m. kw.) zapłacą za odpady: 

posegregowane: 19 zł

niesegregowane: 24 zł

4 osoby domku jednorodzinnym (140 m.kw

posegregowane: 38 zł

niesegregowane: 48 zł



Bytom

2 osoby w bloku (60 m kw) zapłacą za odpady: 

posegregowane: 22,40 zł

niesegregowane: 28 zł

4 osoby w domku jednorodzinnym (140 m kw) 

posegregowane: 44,80 zł

niesegregowane: 56 zł 







Białystok


2 osoby bloku (60 m. kw.) zapłacą za odpady: 


posegregowane: 38 zł


niesegregowane: 57 zł


4 osoby domku jednorodzinnym (140 m.kw


posegregowane: 49 zł


niesegregowane: 73,50 zł










Stołeczna "rewolucja śmieciowa"



Władze Warszawy opracowały i przyjęły już rozwiązanie, które pozwoli uniknąć problemów z odbiorem śmieci od 1 lipca. Przypomnijmy, że obowiązek ten nałożyła na gminy tzw. "ustawa śmieciowa", a stołeczne zamieszanie powstało całkiem niedawno, gdy unieważniony został przetarg na wybór firm odbierających odpady. W oczekiwaniu na rozstrzygnięcie nowego wprowadzono w Warszawie mechanizm przejściowy. Od 1 lipca br. do 31 stycznia 2014 roku firmy dotychczas odbierające odpady będą to dalej robiły, a faktury będą wysyłać do urzędu miasta. Nie ma tu znaczenia czy właściciele i zarządcy nieruchomości wypowiedzieli czy też nie umowy firmom odbierającym śmieci. Wciąż po 1 lipca kubły będą opróżniały te same firmy. Wszystko zmieni się dopiero od lutego przyszłego roku. Wtedy odbieraniem śmieci zajmą się przedsiębiorstwa wyłonione w przetargu. Zmienią się też opłaty wnoszone na konto gminy. Od 1 lipca zamiast płacenia za odbiór śmieci poszczególnym firmom, konsumenci będą wnosili opłaty na konta gmin. W Warszawie w okresie przejściowym opłaty będą wynosiły od 10 do 60 zł (w zależności od wielkości gospodarstwa domowego), a potem wzrosną nawet dwukrotnie.



Najdroższe śmieci w Białymstoku, a najtańsze w Gliwicach



I tak modelowa rodzina z bloku zapłaci po 1 lipca od 18 do prawie 20 zł w takich miastach jak Gliwice, Kielce czy Zabrze. W okresie przejściowym (a więc do końca stycznia 2014 roku) tanio będzie też w Warszawie. Rada gminy postanowiła modelowej rodzinie wystawiać do końca stycznia tego roku rachunek za wywóz śmieci na poziomie 19 zł miesięcznie. Na drugim biegunie są takie miasta jak Wrocław czy Białystok, gdzie modelowa rodzina musiałaby zapłacić na rzecz gminy nawet 111% wyższą opłatę. Stawki wynoszą bowiem po 38 zł miesięcznie. Do tego grona w przyszłym roku dołączy także Warszawa ze stawką na poziomie 37 zł.



Mniej zapłaciłaby nawet nie dwu, ale czteroosobowa rodzina mieszkająca w domu jednorodzinnym w Gliwicach (28 zł / mc). Relatywnie niskie będą też opłaty śmieciowe dla modelowej rodziny w Kielcach i Gdyni (38 i 39 zł / mc). Co ciekawe sąsiedni Gdańsk należy do grupy miast o najwyższych opłatach śmieciowych (przebadano 20 największych miast). Tam modelowa rodzina musiałaby zapłacić co miesiąc 63,1 zł. Jeszcze wyższe opłaty gmina nałożyłaby, gdyby adresem zamieszkania był Wrocław (88 zł / mc). W Warszawie, do lutego przyszłego roku modelowa rodzina będzie płaciła 60 zł miesięcznie, a potem stawka wzrośnie do 89 zł.



Na segregowaniu można zaoszczędzić ponad 40%




Powyżej przedstawione szacunki zakładają jednak, że rodzina będzie segregowała odpady. Stawki dla osób, które nie będą tego robiły są wyraźnie wyższe. Przeciętnie rzecz biorąc jest to 44,4% więcej w przypadku założonej rodziny dwuosobowej i 42,2% więcej w przypadku rodziny czteroosobowej - wynika z danych zebranych w 20 największych miastach. Najmocniej segregację odpadów premiują Kraków i Bydgoszcz. W miastach tych mieszkańcy domów wielorodzinnych zapłacą aż dwa razy więcej za wywóz śmieci o ile nie będą segregować odpadów. Odwrotna sytuacja ma miejsce w Gdańsku i Częstochowie, gdzie różnica nie przekracza kilkunastu procent oraz w Warszawie, gdzie w okresie przejściowym stawki przy braku segregacji będą jedynie o około 20% wyższe. /Bartosz Turek, Robert Latuszek, Magdalena Piórkowska, Home Broker/




















GIODO: deklaracje 'śmieciowe' niektórych gmin niezgodne z prawem

Written By Anna Lesack on wtorek, 28 maja 2013 | 03:15



Część danych osobowych, których gminy wymagają w deklaracjach dotyczących opłat na wywóz śmieci, jest pozyskiwana niezgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Jeżeli właściciel nieruchomości ma wątpliwości, czy zakres zbieranych danych jest zgodny z przepisami, może zwrócić na to uwagę urzędowi gminy lub zwrócić się do Generalnego Inspektora Danych Osobowych o skontrolowanie gminy.



 








Obowiązek złożenia deklaracji m.in. o ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość oraz sposobie zbiórki odpadów ciąży na właścicielach nieruchomości. Z kolei gminy w drodze uchwał przyjęły wzór deklaracji dla celów ustalenia opłaty za wywóz odpadów. To efekt reformy związanej z wywozem odpadów, która zacznie obowiązywać 1 lipca br.



Treść części deklaracji ustalonych przez gminy budzi wątpliwości co do ich zgodności z ustawą o ochronie danych osobowych.



– Gminy mogą pozyskiwać dane dotyczące liczby osób zamieszkujących w lokalu, tego, czy chcemy segregować śmieci oraz w jaki sposób, bo to pozwala na ustalenie opłaty za wywóz śmieci. Można także gromadzić dane dotyczące kształtu samego lokalu, jego powierzchni oraz informacje dotyczące tego, w jaki sposób skomunikować się z osobą, która jest odpowiedzialna za rozliczenie obowiązków wynikających z ustawy – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych Wojciech Wiewiórowski.



W ocenie GIODO zbieranie innych informacji może wykraczać poza zakres niezbędnych do tego danych osobowych. Stąd skargi, jakie napływają do GIODO ze strony właścicieli nieruchomości, zobligowanych do złożenia deklaracji „śmieciowych”.



– Kreatywność gmin jest w tym zakresie dość zaskakująca dla Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Nie bardzo rozumiemy, w jaki sposób może wpływać na zagospodarowanie odpadami to, jaki stopień pokrewieństwa jest między osobami, które zamieszkują w lokalu, podobnie rzecz ma się z miejscem pracy, czy też z wykonywanym zawodem – podkreśla Wiewiórowski.



Podobnie wątpliwości budzi gromadzenie przez gminy danych mówiących o studiowaniu poza miejscem zamieszkania, przebywania przez dłuższy czas w szpitalu lub w zakładzie karnym.



Jeżeli właściciel nieruchomości nie jest pewny, czy gmina nie wykracza poza zakres niezbędnych danych osobowych, powinien interweniować w gminie lub w Biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.



– Należy rozsądnie podejść do tego, jaką deklarację dostaliśmy do ręki, zobaczyć, jakie mogą być konsekwencje tego, że deklaracji w ogóle nie złożymy. Jeżeli zestaw danych, które trzeba podać wykracza ponad celowość i adekwatność wynikającą z ustawy o ochronie danych osobowych, należy po pierwsze zwrócić na to uwagę samemu urzędowi, ewentualnie zwrócić się wprost do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, żeby skontrolował sytuację, która dzieje się w danej gminie – tłumaczy Wiewiórowski.



Poza działalnością kontrolną GIODO także wojewodowie będą sprawdzali zgodność z prawem uchwał rad gmin w sprawie deklaracji śmieciowych. Jeżeli okaże się, że któraś z nich jest niezgodna z prawem, może zostać przez wojewodę uchylona.



– Zwróciłem się z tą sprawą do ministra administracji i cyfryzacji, bo to on jest odpowiedzialny za współpracę z wojewodami. Sami wojewodowie już zwracają uwagę na to, że w trybie postępowania nadzorczego nad działalnością uchwałodawczą gmin będą sprawdzać, czy uchwała gminy przewidująca wprowadzenie wzoru deklaracji jest zgodna z prawem – zapowiada Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. /Newseria/


 








Śmieciowa afera wisi na włosku?

Written By Anna Lesack on środa, 27 marca 2013 | 06:47



W przetargach na odbiór śmieci w gminach wygrywają firmy, które oferują zbyt niskie ceny – twierdzą eksperci Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. To zaś wiąże się z ryzykiem, że firmy nie zagwarantują właściwego sposobu zagospodarowania odpadów. – Z cenami poniżej 400 zł za tonę niewiele można zrobić z tymi odpadami. Część z nich może być nielegalnie składowana – ostrzega Monika Byśkiniewicz, współwłaścicielka firmy Byś, zajmującej się wywozem i recyklingiem śmieci.



 








Po 1 lipca 2013 roku, kiedy gminy przejmą obowiązek odbioru śmieci od mieszkańców, eksperci spodziewają się dużych zmian na rynku.



– Rynek nie będzie już tak rozdrobniony jak teraz. Wywóz odpadów będzie skupiony w rękach większych firm – prognozuje Monika Byśkiniewicz.



Jej zdaniem, nie ma jednak zagrożenia monopolizacją, bo – jak pokazują przykłady przetargów w podwarszawskich gminach – średnie firmy są w stanie konkurować z największymi. Niepokój uczestników rynku i ekspertów z IBnGR wzbudzają jednak niskie ceny proponowane przez oferentów.



– Oferowane ceny są tak niskie, że w porównaniu do wartości zamówienia, którą szacuje zamawiający to jest około 50 proc. Moim zdaniem te ceny są zbyt niskie, wręcz nawet bym powiedziała podejrzanie niskie i mogą wskazywać na to, że z tymi odpadami niewiele zostanie zrobione – przestrzega współwłaścicielka firmy Byś.



Według niej nowa ustawa śmieciowa nie rozwiąże aktualnych problemów związanych z wywozem śmieci i recyklingiem.



– Ministerstwo wprowadzając ustawę zakładało, że odpady będą segregowane, kompostowane, aby jak najmniej odpadów było deponowanych nawet na wysypisku. Z tymi cenami nie wiele można zrobić, a nawet powiedziałabym, że nawet nic. I myślę, że część tych odpadów również będzie nielegalnie składowana – twierdzi Monika Byśkiniewicz.



Choć w założeniu ustawodawcy nowe przepisy miały zapobiegać wyrzucaniu śmieci do lasu, to ten proceder może się nasilić.



– Do tej pory odpady wyrzucał mieszkaniec, teraz może to robić firma, która wygra przetarg – mówi Byśkiniewicz.



Minimalna cena, która sprawiłaby, że firmy zagospodarowywałyby odpady prawidłowo to zdaniem Byśnikiewicz ok. 400 zł za tonę.



– Dobrze by było, żeby ta ustawa była zmieniona tak, aby gmina nie mogła organizować jednego przetargu na zbieranie i zagospodarowanie odpadów. Powinny być osobne przetargi na zbieranie, a osobny na zagospodarowanie. Dzięki temu sama kontrolowałaby działania przedsiębiorców zagospodarowujących odpady. Chodzi o to, by nie byłoby to w całości cedowane na firmę zagospodarowującą – postuluje współwłaścicielka firmy Byś.



Jak wyjaśnia, niewiele firm działających na rynku zapewnia odpowiedni dziś właściwy sposób gospodarowania odpadami.



– My na przykład odpady poddajemy odzyskowi materiałowemu, czyli odzyskujemy wszystkie surowce wtórne, produkujemy też paliwo alternatywne, redukujemy ilość odpadów deponowanych na wysypisku o około 60-70 proc. Staramy się maksymalizować odzysk, ale my jesteśmy jedną z niewielu firm, które w ten sposób postępują z odpadami – dodaje.



Zgodnie z nową ustawą śmieciową, która weszła w życie w styczniu 2012 roku, od 1 lipca 2013 r. gminy będą miały przejąć od właścicieli nieruchomości obowiązki związane z zawieraniem umowy z firmą wywozową. Płacić jednak będą nadal właściciele, jednak stawki będą z góry narzucone przez gminy. Przewiduje się, że nowe przepisy spowodują wzrost opłat za wywóz śmieci.











 
Support : Creating Website | Johny Template | Mas Template
Copyright © 2011. 2 - All Rights Reserved
Template Created by Creating Website Published by Mas Template
Proudly powered by Blogger